NEDEN SAHAN DONMUŞ GIDA?

GENEL BİLGİLER

  • SAHAN dondurulmuş ürünler hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermez. %100 doğaldır.
  • Hiçbir ürünümüz domuz eti ve yağı içermez.
  • Hiçbir ürünümüzde soya kıyması kullanılmamaktadır.
  • Ürün paketlerimizde PP(Polipropilen) ambalaj kullanmaktayız. Polipropilen türü plastik en güvenli plastik türü olarak kabul edilir. Mikrodalga fırında güvenle kullanılabilir.
  • Yapılan AR-GE çalışmaları ile şoklamadan sonraki muhafaza koşulları raf ömrünü uzatıcı, ürünün bozulmasını önleyecek katkı maddeleri kullanılmadan -18 °C sıcaklıkta 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde üründe insan sağlığını tehlikeye sokabilecek herhangi mikrobiyolojik veya kimyasal bir bozulma olmadığı kanıtlanmıştır.
  • Ürünlerimizin ambalajlarında, ürünün içerdiği maddeleri, besin değerini ve ısıtma yöntemini ayrıntılı olarak bulabilirsiniz

Sağlıklı Üretim

Sağlıklı üretim; kullanılan hammaddeler dahil tüketime hazır hale gelen son üretime kadarki tüm işlem ve ürünlerde izin verilen kimyasallar dahil, hiçbir kimyasal ürün kullanılmadan yapılan üretim şeklidir.

Sahan ailesi olarak bünyemizdeki donuk ürünlerimizin tamamında kimyasallar, koruyucular ya da gıda katkı maddesi kullanmamaktayız.

Ürünlerimizin üretimi sonrasında şoklama (-40°C sıcaklıkta dondurma) adı verilen dondurma tekniğiyle ürünlerimizi dondurup, sonrasında -18°C sıcaklıkta saklayarak tüketicilerin beğenisine sunmaktayız. Bu teknik sayesinde gıda içerisindeki mevcut besin değerini kaybetmeden ürünlerimizin tazeliğini koruyoruz.

Donuk gıda sektörü gelişen ve değişen, gün geçtikçe de popülerliğini koruyan bir sektördür. Dondurulmuş gıdaların besin değerini kaybetmediği yapılan araştırmalar ve analizlerle kesinleşmiştir.

ÜRÜNLERİMİZ NEDEN BU KADAR TAZE

Mevsiminde toplanan taze sebzeleri alıp, temizleyip sonrasında şoklama yaparak saklamaktayız. Böylece besin yapısında, kalitesinde ve tadında meydana gelebilecek bozulmalar engellenir. Lezzet ve besin değerlerinde kayıp olmaz ve bu işlem sırasında kimyasal koruyucular kullanılmadığından ürünün gıda değerine de zarar verilmez.

Bu sayede mevsimde toplanan ürünler ilk gün ki tazeliğini ve besin değerlerini koruyarak ürün tazeliğimizi sağlamaktadır.

Şoklama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Şoklama nedir: Gıdanın ya da ürünün iç sıcaklığını ve dış sıcaklığını aynı anda düşürerek yapılan dondurma işlemine şoklama denir.

 

Ürünlerimiz hijyenik koşullarda pişirildikten (tam veya ön pişirme) sonra geliştirilmiş donuk gıda teknolojisi ile -40°C şoklanarak dondurulur.

Dondurma işlemi sırasında besin değeri kaybını önlemek ve mevcut besin değerlerini korumak için bu işlem besinlerin hücre zarı çatlatılmadan gerçekleştirilmelidir. Bu koruma, besinlerin -5°C sıcaklığa çok hızlı bir şekilde geçmelerini gerektirir. Ev tipi dondurucularda dondurma işlemi yavaş gerçekleştiği için bu işlem, besinlerin hücre zarının yırtılarak ürünlerde besin kayıplarına neden olur. SAHAN olarak, ürünlerimizi -40°C sıcaklıkta şoklama yoluyla dondurarak içerisindeki besin değerleri ve vitaminlerini ilk günkü tazeliklerinde korumayı sağlarız.

Şoklama işlemi sonrasında ürünlerin iç ve dış sıcaklıkları aynı anda düşürüldüğü için ürünler içerisinde mikroorganizma oluşması mümkün değildir. Sonrasında ürünlerimiz -18°C sıcaklıkta saklandıkları için, gıdalarda çürüme ve bozulma sebebi olan zararlı mikroorganizmaların üremesi ve bunun sonucunda ürünlerin bozulması, besin değerlerinin kaybolması mümkün değildir. Bu teknik sayesinde koruyucu ya da katkı maddesi kullanmadan ürünlerimizin uzun raf ömrüne sahip olması sağlanır.

LEZZET

  • Lezzetli dondurulmuş gıdalarımız son derece ayrıntılı ve aşamalı tat testlerinden geçirilir.
  • Bize ait olan özel koşullara ve pişirme tekniklerine göre pişirildiğinde, taze üründen hazırlanan benzerleri ile aynı tada sahiptir. Hazırlama işleminin hemen ardından gerçekleştirilen dondurma işlemi, her bir üründe ve her bir porsiyonda değişmeyen lezzet kalitesi garantisi verir.
  • Dondurulmuş gıdalar, kullanım pratikliği açısından yoğun tempolu yaşamınızın en büyük kurtarıcılarındandır.
  • Dondurulmuş gıdalar ev yapımına göre çok daha ekonomiktir.